Register Now

Login

Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Soru Ekle

You must login to ask question.

Login

Register Now

Hesap oluşturarak soru sorabilir ve sorduğun soruları takip edebilirsin, hesap oluşturmak için birkaç saniyeyi ayırmalısın.

Hakkımızda

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطاَنِ الرَّجِيمِ   ✪   بِسْــــــمِ ﷲِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم 
اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ العَالَمِينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَى رَسُولِنَا مُحَمَّدٍ وَ ﺁلِهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِينْ

 

نَّحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَأَهُم بِٱلْحَقِّ ۚ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ ءَامَنُوا۟ بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَٰهُمْ هُدًى


Kehf Suresi 13. Ayet

Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.

 

Ayeti celilesini kendisine muhattap alan birkaç gençleriz.

Sitemizdeki hoca efendiler ‘’Doğu Usulu’’ medrese sisteminde Arapça,Fıkıh,Hadis ve Usul dersleri alan hocaefendilerdir.

İtikad olarak kendilerine tek kurtuluş ve hak yol olan ehli sünnet vel cemaat akidesini benimsemiş,kendilerine dert etmiş,bütün imkanları ile hizmet etmeye gönül vermiş gençlerden oluşan bir platformdur. Ehl-i Sünnet varlığını iki rükün üzerine bina eder: “Lailahe illelah Muhammed Rasûlüllah.” Müslüman birinciyle bütün ilahları reddeder, ulûhiyeti, rubûbiyeti, iradeyi, hâkimiyeti sadece Allah Teâlâ’ya tahsis eder. Bu şekilde iman eden bir müminin hayatında vahiyden korunmuş bölgeler olmaz. O, akidede, amelde, ahlakta, siyasî duruşta, yaşayışta topyekun müslümandır ve İslâm, hayatının her şubesinde müessirdir. İkincisiyle ise islamın hayata tatbik ve tayininin nasıl olacağını ilan ve izhar eder.
Ehl-i Sünnet amelden mücerret bir iman nazariyesi değildir. Bu yüzden müslüman kimliğinin oluşması sürecinde akideyi ibadet ve fiilî var oluş takip eder. Yani o, ne tek başına akidevî bir nazireye ne de sadece ibadetler mecmuasıdır. Eğer bir mümin akidede ve ibadette müslümanca davranıyor, siyasî ve ictimâî hak ve sorumluluklarında yaşlanmışî olarak çağdaş zihniyeti benimsiyorsa eylemî olarak İslâm’ın varlığına dahil olmamış kabul edilir. Bu nev’î insanoğlu modern toplum içinde varlıklarını sürdüren nazariyât müslümanlarıdır. Hayatları gibi duygularını da çağdaş topluluğun iniş ve çıkışlarına göre belirlerler. örneğin faizi bir realite olarak gören ve bu doğrultuda ticari işlemler meydana getiren müslümanın sevincine ve hüznüne faizdeki iniş ve çıkışlar etki eder. Dolayısıyla nazariyât müslümanı, paracı veya sosyalist sistemi savunacak, onun için sevinecek ve üzülecektir. Entelektüel birikimini, tecrübesini hep onun daha iyi olması için harcayacaktır. Bu şekilde bir inanış, parçacı olduğu gibi İslâm cemiyet yapısının oluşmasını da geciktirecektir.

Allah Rasûlü’nün İslâm’ın cahilliyye kültürü ile sentezini reddetmesi gibi, Ehl-i Sünnet de modern zihniyetle tedahüle karşı çıkar.
Bu muazzez yolda bir elimizde kuran diğer elimizde sünnet ve önümüzde ehli sünnet alimlerin,ulemaların,meşayıh-ı kiramların ayak izlerini takip ederek yürüyor ve bu hizmetin bir parçası olmanın nasiptarları olarak Allaha sonsuz şükür ediyoruz.