Abdest

Soru

Hocam ilk sünneti kıldıktan sonra diğer arkadaşların da abdest alıp ilk sünneti kılmalarını mescitte sağıma uzanarak bekliyordum. Saniyelik uyuklama yaşadım. Sonra o abdestle namaza durdum. Bu uyuklama abdesti bozuyor muydu?

Esasen söyleyebiliriz ki uykunun kendisi abdest bozmaz. Burada abdest bozan, uyku halindeki gevşeme ve rahatlık ile ihtimali doğan gaz kaçırma mevzuudur. Abdesti bozan da gazdır, uyku değil.

Hz. Ali’nin (r.a) rivayetiyle Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Göz makatın bağıdır. Bu yüzden uyuyan kimse abdest alsın.”[Müslim, Neylû’l-Evtâr, 1/192]

Uyanıklık makat bölgesinin bağıdır. Uyanık kişi, makat kaslarının yönetimini elinde tuttuğu için hava ve dışkı kontrolünü süreklilikle yapar. Hava ve dışkı kontrolü özür ve hastalık durumu olmaksızın elden çıkmış ise abdest bozulur. Bu da ancak uyku hali iledir.

Uyku ile abdestin bozulmadığı halleri ise mezhep ve durumlarına göre şöyle sıralayabiliriz:

Hanefi ve Şafiî Mezhebinin ittifakı ile:

1- Kalçasını yere, bir bineğe biner gibi oturtup sabitleyerek uyuyan kişinin abdesti bozulmaz.

2- Uyku; yanı üzere yatarak, bir şeyin üzerine kapanarak, kalçaya meyil vererek, ilâ ahir, mafsalları gevşetecek şekilde olursa abdesti bozar.

3- Namazın içinde veya dışında herhangi bir namaz rüknü [kıyam, rükû, secde] halinde uyuyayın abdesti bozulmaz.

4- Herhangi bir yere yaslanarak uyuyan kişi için Hanefi mezhebi; kalçaları yere sabit değilise, yaslandığı şey de çekildiğinde düşme ihtimali var ise bu uyku abdesti bozar, Şafiî mezhebinde; kalçaları yere sabitse abdest bozulmaz. Nihayetinde hüküm aynıdır.

Maliki ve Hanbeli mezhebinin ittifakı ile:

1- Ağır uyku abdesti bozar, hafif uyku abdesti bozmaz. [Maliki mezhebinde, ağır uyku kısa olsa da bozar, hafif uyku uzun olsa da abdesti bozmaz.]

2- Hafif uyku ile uyuyanın tarifi; düşen şeylerin sesini duyan, elindeki şeyin düşmesini farkeden, ağzından akan salyayı fark eden kişidir.

Ben hükümleri söyledim kardeşimiz, sen uykunun halini, şekil durumunu mezhebine göre belirle ve hükmü tayin et. ‘Sağıma uzanarak saniyelik uyku’ yeterince sarih bir ifade olmadığından abdestine bozuldu yahut bozulmadı diyemedim ancak durumları değerlendirdim. Şüphen varsa, abdestin bozulmadıysa da iade et. Rabbim ibadetlerine ihtimamını arttırsın.

Ves-Selâm…

0
Anonim 2 ay 0 Cevaplar 67 görünümler 0

Bir cevap bırakın

Araştır
Araştır