Evlatlık

Soru

3 kez tup bebek denedik ama olmadı. Evlatlik almak istiyoruz, fakat kız cocuk baba için, erkek çocuksa anne icin buluğ çağına erdikden sonra caiz degil diye duyduk. Bu konu hakkında ne diyorsunuz dinen caiz degilmi evlatlik alımı ?

Cahiliyyede evlatlık alımı vardı ve meşhur idi. Efendimiz’in(s.a.v) ashâb-ı kirâmdan Zeyd bin Harise(r.a) isminde evlatlığı da vardı. Hatta, Zeyd bin Harise’ye (r.a) Efendimiz(s.a.v) ‘bu benim evlatlığımdır’ dediği için, ona “Zeyd bin Muhammed” [Muhammed’in oğlu] diyorlardı. Bir ayrıntı da belirtecek olursak, Zeyd bin Harise’in(r.a) ailesi, amcaları vs. gelip Zeyd bin Harise’yi(r.a) Efendimiz’den(s.a.v) istediler. Ona bakmak ve onu sahiplenmek için, Efendimiz(s.a.v) bu konunun tercihinde Zeyd bin Harise’yi(r.a) hür bıraktı, Zeyd bin Harise(r.a) ailesinin yanına gitmedi ve Rasûlullâh(s.a.v) ile kalmayı tercih etti. Ailesi, “köle olmayı, hür olmaya tercih mi ediyorsun ?” diyerek ona çıkıştılar ancak, Efendimiz(s.a.v) Zeyd(r.a) ile o kadar ilgileniyor ve hatta o kadar seviyordu ki Zeyd(r.a) onun yanından ayrılmak istemedi… ilâ ahir… [Ayrıntılı bilgi için bkz./ Zehebî, Aʿlâmü’n-nübelâʾ, Cilt 1, 220-230 | İbn Hacer, el-İṣâbe, Cilt 1, 563-564]

İslâm ile birlikte, bu olayların hepsi kalkmıştır. Zeyd bin Harise’ye(r.a) Zeyd bin Muhammed denilmesi de, cahiliyyenin diğer evlatlık alma hükümleri de Azhâb Suresi (33/4-5) ayetleri ile birlikte kalkmıştır. Bu ayet-i kerimeler:

  • مَا جَعَلَ اللّٰهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ ف۪ي جَوْفِه۪ۚ وَمَا جَعَلَ اَزْوَاجَكُمُ الّٰٓئ۪ تُظَاهِرُونَ مِنْهُنَّ اُمَّهَاتِكُمْۚ وَمَا جَعَلَ اَدْعِيَٓاءَكُمْ اَبْنَٓاءَكُمْۜ ذٰلِكُمْ قَوْلُكُمْ بِاَفْوَاهِكُمْۜ وَاللّٰهُ يَقُولُ الْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِي السَّب۪يلَ
  • اُدْعُوهُمْ لِاٰبَٓائِهِمْ هُوَ اَقْسَطُ عِنْدَ اللّٰهِۚ فَاِنْ لَمْ تَعْلَمُٓوا اٰبَٓاءَهُمْ فَاِخْوَانُكُمْ فِي الدّ۪ينِ وَمَوَال۪يكُمْۜ وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ ف۪يمَٓا اَخْطَأْتُمْ بِه۪ۙ وَلٰكِنْ مَا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْۜ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَح۪يماً

(4) Allah, bir adam için onun göğüs boşluğunda iki kalp yaratmadı. Kendilerine “Sen bana annemin sırtı gibisin!” demekle annenizin yerine koyup nefsinize haram ettiğiniz eşlerinizi de sizin gerçek anneleriniz kılmadı. Bunun gibi, evlatlık edinip “evladım!” diye çağırdığınız kişileri de sizin öz çocuğunuz yapmadı. Bunlar ağzınıza doladığınız ama hiçbir gerçekliği olmayan boş lâflardan ibârettir. Allah gerçeği söyler ve uyulması gereken doğru yolu gösterir.

(5) Evlatlıklarınızı öz babalarına nispet ederek çağırın; çünkü Allah katında doğru olan budur. Eğer öz babalarını bilmiyorsanız, onlar zâten sizin din kardeşleriniz ve aranızda karşılıklı haklar ve vazîfeler bulunan yakın dostlarınızdır. Onları çağırırken yanılarak düşeceğiniz hatalardan dolayı size bir vebâl yoktur; fakat bilinçli ve kasten yaptıklarınızdan sorumlusunuz. Allah, çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.

Burada hükümler açıktır. Evlatlık kurumu İslâm ile birlikte kaldırılmıştır.

1- Evlatlıklar mirasçı olamaz.

2- Evlatlıklar bâlî olduktan sonra birliktelik; annen için erkek evlatlığa, baba için kız evlatlığa haramdır.

3- Evlatlık almak, çocuğun gerçek anne ve babasını değiştirmez. Nüfus kütüğüne kaydettirmek, ya da tüm masraflarını karşılamak yeterli değildir, hüküm açısından da bir değeri yoktur.

4- Ayet-i Kerimeler açıktır. Rasulullâh’ın (s.a.v) hayatında bizim için açık bir örnek vardır.

5- Hatta ve hatta, Allah(c.c) ve Rasûlullâh(s.a.v) cahiliyye hükümleri ile amel edilmesinin önüne geçmek, İslâm dışı inanışlar ile bağları kesmek için; evlatlık müessesesinin hükmen haremlik/selamlıkta, miras paylaşımında vesair diğer tüm hükümlerde kız olsun erkek olsun yabancı birinden farkı olmadığını göstermek için Zeyd bin Harise’nin(r.a) boşadığı Hz. Zeyneb(r.a) ile evlenmiştir. Bu hususta Ayet-i Kerime şu şekildedir:

وَاِذْ تَقُولُ لِلَّـذ۪ٓي اَنْعَمَ اللّٰهُ عَلَيْهِ وَاَنْعَمْتَ عَلَيْهِ اَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَاتَّقِ اللّٰهَ وَتُخْف۪ي ف۪ي نَفْسِكَ مَا اللّٰهُ مُبْد۪يهِ وَتَخْشَى النَّاسَۚ وَاللّٰهُ اَحَقُّ اَنْ تَخْشٰيهُۜ فَلَمَّا قَضٰى زَيْدٌ مِنْهَا وَطَراً زَوَّجْنَاكَهَا لِكَيْ لَا يَكُونَ عَلَى الْمُؤْمِن۪ينَ حَرَجٌ ف۪ٓي اَزْوَاجِ اَدْعِيَٓائِهِمْ اِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَراًۜ وَكَانَ اَمْرُ اللّٰهِ مَفْعُولاً

Ey Peygamber! Hani sen, Allah’ın kendisine nimet verdiği ve senin de azat etmek suretiyle kendisine iyilikte bulunduğun kimseye: “Hanımını yanında tut ve Allah’tan kork!” diyordun. Bunu söylerken, Allah’ın daha sonra ortaya çıkaracağı bir gerçeği içinde gizliyor ve onu açıklama konusunda insanlardan çekiniyordun. Oysa asıl çekinmen gereken Allah’tı. Nihâyet Zeyd hanımını boşayıp onunla ilişkisini kesince biz onu sana nikâhladık ki, artık bundan böyle, “evlâdım” diye çağırdıkları kişiler hanımlarını boşadıklarında, o hanımlarla evlenmek hususunda mü’minlere bir güçlük, kınama ve hukûkî bir engel olmasın. Allah’ın emri ne ise, o mutlaka yerine getirilmelidir.

Mesele yeterince açıklığa kavuştu. Ancak, sadece olmaz, haram deyip meseleyi kapatmak, sizin bir evlada olan iştiyakınızı söndürmez. Bu yüzden ne yapabileceğiniz hususunda şöyle denir:

Henüz 24 ayını doldurmamış bir bebek bularak onu emzirebilirsiniz. Bu bebek sizden süt emmiş olmakla birlikte sizin süt evladınız olur. Böylece büyüdüğünde size haram olmayacağından onu süt evlatlık alabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:

(A) Emzireceğiniz bebek 24 ayını doldurmamış olmalıdır. Şayet sütünüz gelmiyorsa, tıbbi yardım alıp sütünüzü getirebilirsiniz bunda bir beis yoktur.

(B) Ayet-i Kerimelerde açıkça belirtildiği üzere ona gerçek anne ve babasının kim olduğunu söylemeniz gerekir. Bu bilinmiyorsa, sizin, onun gerçek anne babası olmadığınızı bilmesi gerekir.

(C) Süt evlatlık alacağınız çocuk erkek olmalıdır. Çünkü, suni bir şekilde süt getirme olayı olmuş ise, siz kocanızdan hamile kalmak suretiyle o çocuğu doğurmayıp doğal netice itibariyle doğum nedeniyle o sütün gelişi olmadığından, emzirdiğiniz bebek, kız olursa şayet, her ne kadar sizin süt kızınız olsa da baba ile bir bağı olmadığından, büyüdüğünde babalığına haram olur.

(D) Mirasçınız değildir. Mal bırakamazsınız. Ancak, hayattayken istediğiniz kadar verebilir ya da vasiyet bırakabilirsiniz.

Bu gibi durumlara dikkat ederek, süt evlatlık edinebilirsiniz.

Allahû A’lem…

Vel-hamdûlillâh…

Selâm ve dua ile…

devam etmekte 0
Anonim 3 ay 0 Cevaplar 78 görünümler 0

Bir cevap bırakın

Araştır
Araştır