Kaza Namazı

Soru

Hangi vakitlerde kaza namazı kılınmaz ?

Kerâhet-i Galîza vakitlerinde kazâ (bununla birlikte hiçbir namaz; farz, vacip, sünnet) namazı kılınmaz. Galîza, ağır kerâhet demektir. Bunlar üç tanedir:

• Güneş’in doğumundan itibaren 40-45 dakikalık zaman,

• Öğlen ezanı vaktinden önce ki 40-45 dakikalık zaman,

• Akşam ezanının vaktinden evvel ki 40-45 dakikalık zamandır.

Bu üç kerâhet-i galîza vakitlerinde herhangi bir namaz kılınmaz. Sadece istisnaî olarak, kişi vaktin ikindisini kılmamışsa kerâhet girmişse de ikindinin farzını kılmakla -ki mekruh olsa dahî- mükelleftir.

Bu galîza vakitlerinin haricinde istediği vakitte kazâ namazı kılabilir. Ancak, nafile ile kazâ namazlarını da birbirine karıştırmamak gerek, kazâ namazların kılınıp nafilelerin kılınamayacağı kerâhet-i hafîfa (hafif kerâhet) vakti de vardır.

Bunlar da: Evvelâ sabah namazının vaktinin girmesidir. Sabah namazının vakti girdiğinde, sabahın iki rekat sünnetinin haricinde nafile namaz kılınmaz, ancak kazâ namazı kılınabilir. Diğeri ise ikindi vakti ile alâkalıdır. İkindi namazında iki kerâhet çeşidi vardır. Bir tanesi güneşe tâbi olan galîza, diğeri de ikindinin farzına tâbi olan kerâhet-i hafîfa, yani kişi, zaman bakımından kerâhet vakti girmemiş olsa dahi ikindi namazının farzını kılmış ise o kişiye akşam namazına kadar kerâhet vakti girmiştir. Bu yüzden ikindinin farzını kılan kişi başka nafile kılamaz, ancak kazâ kılabilir. İkindinin farzına tâbi olan kerâhet sadece kılan için geçerlidir. Misalen, iki kişi düşünelim, birisi ezan okunup bittiği anda ikindiyi kıldı, diğeri namazı tehir etti. İşte ikindiyi hemen kılan için kerâhet-i hafîfa girmiş iken diğer kılmayan için kerâhet söz konusu değildir. İkindi namazının tehir edilmesi müstehaptır. Bunun sebebi ise bundan kaynaklanmaktadır. Kişi ikindi namazının vakti girmiş ve farzını kılmamış ise kazâ da nafile de kılabilir, çünkü, galîza veya hafîfa olarak herhangi bir kerâhet vaktine girmiş bulunmaz.

Allahû A’lem…

Ves-Selâm…

kapalı 0
yunusemre0255 2 ay 0 Cevaplar 187 görünümler 4

Bir cevap bırakın