Masturbasyon

Soru

İyi çalışmalar, masturbasyon illetinden nasıl kurtulurum? Evliyim ve utanıyorum bu durumdan. Lütfen bana yardımcı olun.

İstimnâ(masturbasyon) haramdır. Müslümanın bir meşgalesini bırakması için, imânı gereği, onun haram olduğunu bilmesi yeterlidir. Çünkü, “Allah(c.c) böyle buyurmuş ve böyle istemiştir, ne nefsim ne iblis ne de başkası Rabb’imin emirlerini uygulayışımda önümde duramaz.” diyebilmeli ve bu iradeyi gösterebilmelidir.

Bunu yapamıyor ise girmiş olduğu meselenin imtihanında mağluptur.

İstimnâ’yı bırakmak için sizlere şu izahatlar kâfi gelecektir inşallah kardeşimiz, Rabbim sizi bu illetten kurtarsın:

1- Harama bakmayın. Harama bakarsanız, eşiniz ile haram nazar ettiğiniz kişinin kıyasına düşersiniz. Bu hem sizi eşinize karşı soğutur hem de haram nazar ile nefsi istek duyduğunuz kişiyi düşünerek istimnâ etmeye iter.

2- Gece veya gündüz tek başınıza uzun sefer etmeyin, yatak ayırmayın, yanınızda daima hanımınız olsun. Şehvetiniz yükseldiğinde hanımınıza yönelin, harama bakmayarak sadece helâliniz olan hanımınıza bakarsanız şehvetinizin celbi sadece hanımınızda kalır.

3- Şehvet yükseldiğinde kendinizi elinizle teskin ederseniz; harama düşersiniz, göz sıhhatiniz bozulur, hafızanız zayıflar, beliniz ve kuvvetiniz düşer, ayarsız bir şehvet iştahı açılır, düşünce dünyanız sadece cimâdan ibaret olur ki şayet bu düşüncelerde haram olan muayyen birini düşünüyorsanız bu da caiz değildir.

4- Şu sorulara da cevap vermeniz gerekir: Hanımınız bu durumu öğrense ne olur ? Hanımınız bu durumda olsa, size yaklaşmadan kendi kendini tatmin etse ne düşünürdünüz ? Zor sorular, ancak hanımınızın sizin üzerinizdeki hakkını yiyorsunuz, zira onun da nefsini teskin etmesi sizin ona yaklaşmanıza bağlıdır.

5- Kendinize fırsat vermeyin. Hanımınızın adet takvimini takip ederek, ondan men olacağınız durumların evvelinde nefsinizi doyurun. Şehvetiniz yükseldiğinde hanımınızın yanına koşun…

6- “…eşleri ve câriyeleri müstesna. Onlarla olan ilişkilerinden dolayı kınanmazlar. İşte bunun ötesine geçenler, haddi aşanlardır…” (Mü’minûn, 5-7) ayet-i kerimesinin tefsirinde birçok müfessirler (Ebu Bekir İbnû’l-Arabî, Alûsî, İbn Kesir -çoğaltılabilir-) cariye ve eşler haricinde tatmin yolu arayanları haddi aşanlar olarak nitelemiş ve istimnâyı caiz görmemiş, haram saymışlardır.

Bu durum ile ilgili hükümleri hatırlayarak, bu meşgaleden ikrah etmeye çalışın ve Allah’ın(c.c) hükmüne Rasulullah’ın(s.a.v) reçetesiyle uyun.

Bu tavsiyelere uyalım inşallah…

0
Anonim 2 ay 0 Cevaplar 99 görünümler 0

Bir cevap bırakın

Araştır
Araştır