Namaz

Soru

Namaz insanı kötülüklerden alıkoyuyor ise,neden müslüman alemi hep sıkıntıda

“Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût, 29/45)

Evet kardeşimiz. Bu ayet-i kerime sizin söylediğinize delâlet eder. Ancak bilinmesi gereken birkaç husus vardır; Allah’ın(c.c) istediği namaz, manâsı ve şuuru; kabul ve makbul olunan namaz ile bizim namazlarımız, ihlas ve niyetimiz arasında farklar nelerdir ? İşte meselenin özü budur. “Namaz insanı günahtan alıkoyar” Amennâ ve saddaknâ, ancak bir bakmak lazım bizim kıldığımız nedir ? Namaz mı riya mı ? Suret mi siret mi ? Namazı biz mi kılıyoruz sadece, namazın bizi kılmasına müsaade ediyor muyuz ? Namazı verenin her hükmüne boyun eğmiş miyiz ? İlâ ahir…

İmâm Taberi(r.a) yukarıda yazdığım ilgili ayetin tefsirinde bu hususa değinmiştir.

Bu soruya binlerce sebep ile teferruat eklenebilir kardeşim, ancak ben ilgili ayet ve zikrettiğimiz tefsirden birkaç söz nakledeyim inşallah:

İbn Abbas(r.a) buyurdu: “Kıldığı namaz, bir kimseyi kötülüklerden ve hayâsızlıklardan alıkoymuyorsa, bu namaz(ta’dil, erkan, niyet ve şartlarına uymadığı için) o kişiyi Allah’tan(c.c) uzaklaştırır.”

İbn Mes’ud(r.a) buyurdu: “Bir kimsenin kıldığı namaz onu hasenata iletmiyor ve kötülüklerden men etmiyorsa ancak Allah’tan(c.c) uzaklaştırır.”

Müslümanların neden sıkıntıda olduğu belli oldu. Cevap belli:

‘Namazlar namaz değil.’ Ves-Selâm…

0
Anonim 2 ay 0 Cevaplar 129 görünümler 0

Bir cevap bırakın

Araştır
Araştır