Tesbih Namazı Neden Nafile?

Soru

Selamünaleyküm,

Tesbih Namazının varlığını Peygamber Efendimiz(sav)’in İbn Abbas(ra)’a söylediği hadisten anlaşılıyor diye biliyorum. Madem böyle bir hadisten söz ediyoruz neden tesbih namazına sünnet değil de nafile diyoruz.Evet Sünnet namazlarda esas itibari ile Nafile ama Öğle Namazının ilk sünneti anlatılırken örneğin nafiledir demiyoruz sünnettir diyoruz. Aynı şey neden tesbih namazı için geçerli değil?

Aleyküm selam

Kaynaklarımız, tesbih namazını cemaatle kılınan nafile namazlar arasında saymamışlardır. Bu konuda Hz. Peygamberden Aleyhisselam de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.

Kaynaklarımızda nafile namazlardan sadece teravih, küsûf (güneş tutulması) ve bir görüşe göre istiskâ (yağmur duası) namazının cemaatle kılınması meşru görülmüştür. Bunların dışındaki tüm sünnet ve nafile namazların cemaatle kılınması mekruhtur.

KAYNAK: (Serahsî, el-Mebsût, II, 144)

EK BİLGİ: Herkesin tek başına başaramayacağı tesbih namazını, davetleşmek ve haberleşmek suretiyle olmaksızın, oturmakta olan birkaç kişi, aralarından birini imamlığa geçirip kendileri de ona uyarak kılsalar caizdir. (Mehmed Emre, Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, 1320)

Tesbih namazını cemaatle kılmak sünnet değildir. Ama cemaatle kılınsa da namaz bozulmaz. Tesbih namazı cemaatla kılındığı takdirde her ne kadar fasid değilse de, münferiden kılınması evladır. (Günümüz Meselelerine Fetvalar, Halil Gönenç)

Gıyâsiyye fetvâ kitâbında; ‘Nafile namazı cemaatle kılmak, ramazandan başka zamanlarda herkes çağrılırsa, mekruh olur. Bir iki kişi imama uyarsa mekruh olmaz. Üç kişi olursa şüphelidir. Dört kişi olursa, söz birliği ile mekruh olur’ denilmektedir.”

0
ozan 3 ay 0 Cevaplar 57 görünümler 0

Bir cevap bırakın

Araştır
Araştır